Změna – velká nepříjemnost nebo klíč k motivaci?

Nejednou odpovídám na otázku, kde brát chuť do života, rodiny, do práce s lidmi. Někdy dostáváme rady, že člověk potřebuje změnu, novou výzvu, novou hru, aby vyběhl z rutiny a získal zase motivaci. A tak se cestou změny mnozí z nás vydáme. Abychom ve finále zpozorovali, že někteří neustále hledáme TU práci snů, TOHO ideálního partnera, ale při tom střídání nevypadáme spokojeně.

Samozřejmě člověk se musí dívat dopředu, čeho by mohl dosáhnout a na tom není nic špatného. Ale změna a „nová hra“ nemohou být jediným zdrojem jeho štěstí. Pokud by tomu tak bylo, potom bychom všichni museli měnit práci či rodinu možná i jednou za dva roky. Co je tedy za tím, zda mě daná oblast života bude nebo nebude dlouhodobě bavit? Protože změna očividně není univerzální řešení na motivaci.

To staré je už přeci okoukané

Když se podívám okolo sebe, nejednou vyrovnaní a vcelku i spokojení lidé (se svým životem) jsou ti, kteří svoji práci vykonávají už celé roky – jako obchodníci, lidé z výroby nebo pracovníci v administrativě. Jak to tedy potom je, když se neustále snažím hledat nové věci a ne a ne se usadit a někdo, kdo má už dlouhé roky svoje místo v práci či doma vypadá spokojeně?

Neustálá touha a hlad po změně a nových věcech způsobí, že ve finále nebude člověk spokojený. Není možné v životě dosáhnout takového stavu, který by nám umožnil mít jen nové  a lákavé věci. To se jednoduše dosáhnout nedá a ani snaha o to není úplně zdravá. Pokud chce člověk být skutečně v životě spokojený, měl by být schopný si naplno užívat každý nový okamžik té jisté věci, která se k němu v životě opakovaně vrací (telefonát, meeting, připravený doklad, odvezené zboží, večeře s rodinou, …). Jestliže si nedokáže naplno užívat nové a nové situace, které jsou podobné těm starým, pak má problém s aktuálním prožíváním štěstí a radosti. V životě se věci zkrátka opakují.

Víte, co mají společné člověk, který 20 let úspěšně řídí, obchoduje či řeší finance, chirurg s 30 roky praxe, Karel Gott, Jaromír Jágr a stabilní rodina? Každou znovu se opakující životní situaci prožívají a vychutnávají si ji, jako už možná milionkrát předtím, vždy v nové jednotce času.

Schopnost vytvářet zájem

Klíčem k chuti do života, k motivaci, není změna. Klíčem je moje ochota a schopnost VYTVÁŘET ZÁJEM. Zájem o svou práci, o svou rodinu. Protože ať už chceme nebo ne, tak velkou část našeho života tvoří rutinní a opakující se věci. A pokud znovu a znovu nedokážeme vytvářet zájem o přípravu porady, o vykonání účetní závěrky nebo o společnou procházku s partnerem po ulici, ve které bydlíme již 20 let, tak naše motivace rychle opadá.
Ve skutečnosti, ale neupadá má motivace. Je to má ochota, která chybí. Ochota zajímat se o to, co mám teď a tady před sebou.

Pokud někdo není schopen či ochoten stabilně vytvářet zájem, je úplně jedno, zda zůstane ve staré hře nebo půjde do nové. Spokojenost nenajde. Život je dlouhý maraton, ne krátkodobý sprint.

Přeji nám všem nejen hodně nového tvoření a výzev, ale i radost z toho, co musíme dělat opakovaně.

Autor Ing. Rastislav Zachar

Majitel společnosti Business Success, spol. s r.o. a trenér seminářů v oblasti managementu.

Zajímá vás víc informací a zkušeností?

Pořádáme tří-hodinové ukázkové přednášky

na téma management, prodej a komunikace.

Více informací zde.